ghafele
09 مرداد 1401 - 19:52

وزیر کشور: آبخیزداری در کشور جدی گرفته شود

وزیر کشور با اشاره به اهمیت آبخیزداری گفت: آبخیزداری نه تنها آب را حفظ می‌کند بلکه خاک را هم حفظ می‌کند که حفظ خاک از آب مهمتر است.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم از رفسنجان، احمد وحیدی عصر امروز در جلسه مدیریت بحران شهرستان رفسنجان با بیان اینکه مدیریتی که انجام شد باعث شد تا میزان خسارات به اندازه زیادی کاهش پیدا کند، اظهار داشت: این خصوصیت انقلاب اسلامی است که همه از دل و جان برای خدمت به مردم پای کار می‌آیند و این از برجستگی‌های اخلاقی، انسانی و معنوی است که در کشور ما موج می‌زند؛ آنچه در این شهرستان دیدیم و شنیدیم نمایش همین خصوصیات است.

خبرگزاری تسنیمرفسنجانرفسنجانوی با اشاره به اینکه مردم با وجود همه آسیب‌هایی که دیده بودند از مسئولین به خاطر حضور و زحمت‌های آنها تشکر می‌کردند، گفت: با امکاناتی که امروز وارد این شهرستان شد مسئله تخلیه فوری شهر از سیلاب‌ها در دستور کار است؛ امیدواریم که با کمک همه دستگاه‌ها این کار مدیریت شود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه باغاتی که گل و لای در آنها رفته، گفت: از مسئولین استان درخواست داریم تا قبل از خشک شدن ریشه درختان، گل و لای به طور جهادی از باغات برداشته شود که یکی از اولویت‌های مهم است.

وی با بیان اینکه در چنین حوادثی، چاه‌ها و قنوات نیز دچار آسیب می‌شوند، افزود: باید تلاش کنند که بهسازی و لایروبی چاه‌ها و قنوات آسیب دیده به عنوان یک اقدام مهم و فوری انجام شود.

وحیدی با اشاره به اینکه بحث اسکان اضطراری و موقت کسانی که خانه آنها دچار خسارت شده ضرورت دارد، گفت: اسکان اضطراری توسط جمعیت هلال احمر انجام شده و برای اسکان موقت سیل زدگان هم باید تعدادی کانکس تهیه شود و از صنایع موجود در استان می‌خواهیم که کمک کنند تا اسکان موقت آسیب دیدگان انجام شود تا مردم از نگرانی درآیند.

وی با بیان اینکه مسئله بعد توزیع بسته‌های کمک معیشتی است که باید ادامه پیدا کند به ویژه برای روستاهایی که ارتباط آنها قطع شده که باید تلاش کرد تا فردا برطرف شود، افزود: جبران خسارت‌های مربوط به احشام را ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به عهده بگیرد که از نظر احشام نیز نگرانی وجود نداشته باشد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در مورد باغات با کمک سازمان مدیریت بحران این مورد برطرف شود، گفت: آبخیزداری باید مورد توجه قرار گیرد چرا که فرصت لازم داده می‌شود که آب در زمین نفوذ پیدا کند و منابع زیرزمینی تغذیه شود که مسئله بسیار با اهمیتی است.

وی با بیان اینکه بروز چنین بحران‌هایی، خساراتی به بار می‌آورد که باید جدی گرفته شود، ادامه داد: آبخیزداری نباید پیچیده شود و در شهرستان با کمک مردم و گروه‌های جهادی این کار می‌تواند انجام شود.

حضور وزیر کشور در مناطق سیل زده رفسنجان به روایت تصویر

حضور وزیر کشور در مناطق سیل زده رفسنجان به روایت تصویراستاندار کرمان: 38 روستای کرمان تخلیه شد/ 180 روستا در معرض تهدید سیل قرار دارند

استاندار کرمان: 38 روستای کرمان تخلیه شد/ 180 روستا در معرض تهدید سیل قرار دارندسفر وزیر کشور برای بررسی آخرین وضعیت سیل رفسنجان/ دستور وحیدی برای استقرار واحد‌های مهندسی در منطقه + تصویر

سفر وزیر کشور برای بررسی آخرین وضعیت سیل رفسنجان/ دستور وحیدی برای استقرار واحد‌های مهندسی در منطقه + تصویروحیدی با اشاره به اینکه باید طرح مطالعاتی آبخیزداری انجام شود، گفت: در هر حوزه شهرستانی تا حدود زیادی نقاط خطرخیز قابل شناسایی است که باید مشخص شود و یک کار فوری در سطح شهرستان انجام شود که یکی از مهمترین کارهایی که در سطح ملی باید انجام شود این کار است.

وی با بیان اینکه کم آبی با آبخیزداری رفع خواهد شد و آبخوان‌ها باید تغذیه شوند، ادامه داد: آبخیزداری نه تنها آب را حفظ می‌کند بلکه خاک را هم حفظ می‌کند که حفظ خاک از آب مهمتر است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه مسئله بعد رودخانه‌ها است، گفت: وجود سه رودخانه در رفسنجان بسیار خوب است که حتماً حوزه منابع آب منطقه‌ای با شهرداری باید مساعدت کنند تا مشکل رودخانه‌ها حل شود.

انتهای پیام/511/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 507850