ghafele
10 مرداد 1401 - 17:48

تقویت رطوبت سامانه بارشی/ مردم در حاشیه رودها اتراق نکنند

تهران - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران از تقویت رطوبت سامانه بارشی طی اعلام سازمان هواشناسی خبر داد و گفت: مردم در حاشیه رودها اتراق نکنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حامد یزدی مهر عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران از تقویت رطوبت و فعالیت سامانه بارشی به دلیل رشد قابل ملاحظه ابرهای همرفتی طی اعلام سازمان هواشناسی خبر داد و اظهارداشت: از امروز ۱۰ مردادماه تا فردا سه شنبه ۱۱ مردادماه احتمال رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید در نواحی مستعد و بارش تگرگ پیش بینی شده است.

حامد یزدی مهروی با بیان اینکه منطقه اثر مخاطرات اعلام شده در نیمه شمالی استان تهران به ویژه ارتفاعات پیش بینی شده است، گفت: از همه شهروندان می خواهیم ضمن جدی گرفتن هشدارهای صادر شده از صعود به ارتفاعات خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران بیان داشت: جاری شدن روان آب ها، آب گرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه های فصلی و مسیل ها از دیگر مخاطرات پیش بینی شده طی این هشدار است که به همه مردم و پایتخت نشینان توصیه می کنیم از اتراق در حاشیه رودها و بستر مسیل ها جدا خودداری کنند.

وی به وزش شدید باد طی مدت زمان اعلام شده اشاره کرد و عنوان داشت: احتمال خسارت در اثر وقوع این پدیده وجود دارد لذا از همه مردم می خواهیم نسبت به عدم جا به جایی عشایر کوچ رو، عدم پارک خودروها کنار درختان فرسوده و مستحکم سازی سازه های موقت مثل پوشش گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی توجه ویژه داشته باشند.

یزدی مهر در ادامه از آماده باش دستگاه های اجرایی مثل نیروهای امدادی، راهداری و شهرداری ها در خصوص مقابله با بحران خبر داد و افزود: تمام اقدامات و برنامه ریزی ها جهت مقابله با حوادث طبیعی احتمالی اندیشیده شده است.

وی در  خصوص چرایی وقوع سیل اخیر عنوان داشت: با توجه به اینکه در فصل تابستان معمولاً ایران خشک است، اما نباید فراموش کنیم در فصل گرم سال هم وقتی شرایط مساعد باشد، از طرف جنوب شرقی یعنی از اقیانوس هند رطوبت به ایران می‌رسد و باران رخ می‌دهد رطوبتی که از اقیانوس هند می‌آید بسیار زیاد است و هوا هم گرم است در نتیجه اگر بارشی در تابستان رخ دهد، بارش‌هایی شدید و سنگین خواهد بود لذا تمام هشدارهای صادر شده به جهت آمادگی، پیشگیری و مقابله با بحران‌های ناشی از این موضوع بوده و ضروری است که همه مردم نسبت به این هشدارها جدی باشند تا بتوانیم حتی المقدور از خسارت‌های ناشی از این حوادث جلوگیری کنیم.

به گزارش ایرنا، طبق پیش بینی هواشناسی استان تهران تا روز ۴۸ ساعت آینده احتمال بارش باران و وقوع سیل در برخی مناطق از جمله مناطق کوهستانی وجود دارد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 513108