ghafele
15 مرداد 1401 - 00:35

بی ثباتی رنگبندی کرونایی در خراسان شمالی/ چهار شهرستان در وضعیت قرمز

بجنورد- ایرنا- تغییر رنگ بندی نقشه کرونایی خراسان شمالی نشان می‌دهد که وضعیت کرونا در استان روند ثابتی ندارد زیرا که در یکماه اخیر شاهد جابجایی سریع رنگبندی از شهرستانی به شهرستان دیگر هستیم.

به گزارش ایرنا، طبق آخرین فهرست رنگ‌بندی کرونایی شهرها که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شد، گرچه تعداد مناطق قرمز کرونایی خراسان شمالی به چهار شهرستان کاهش یافت اما آنچه که در این بین مهم است بی ثباتی رنگ بندی کرونایی در بین شهرستان های استان است.

براساس رنگ‌بندی جدید، شهرستان بجنورد که هفته گذشته در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته بود، به وضعیت نارنجی تغییر رنگ داد و شهرستان های مانه و سملقانه و رازوجرگلان نیز به ترتیب از وضعیت های قرمز و نارنجی خارج و در رنگبندی زرد قرار گرفتند.

همچنین گرمه که هفته گذشته در وضعیت قرمز قرار داشت، در حال حاضر وارد سیطره نارنجی کرونایی شده است و شهرستان فاورج نیز از وضعیت زرد وارد رنگبندی نارنجی شد.

شهرستان های شیروان، اسفراین و جاجرم نیز در همان رنگبندی قرمز کرونایی باقی ماندند.

وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر ۱۰۰ هزار نفر، دست‌کم ۱۰ نفر روزانه به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شوند و نارنجی به معنای وضعیت پرخطر محسوب می شود که در این شرایط، آمار بستری روزانه بیشتر از ۶ نفر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت باشد.

رنگ زرد از سوی ستاد مقابله با کرونا به معنای خطر متوسط محسوب می‌شود، مناطقی که بین چهار تا ۶ نفر از میان هر یکصد هزار نفر بیمار کووید ۱۹ بستری به صورت روزانه داشته باشند، با  وضعیت زرد  تعریف می‌شوند.

بستری ۱۸۲ بیمار کووید ۱۹

بستری ۱۸۲ بیمار کووید ۱۹رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی روز جمعه اظهار داشت: با بستری ۶۰ مبتلای جدید در شبانه روز گذشته، هم اینک ۱۸۲ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارند.

دکتر سید جواد پورنقی افزود: همچنین در شبانه روز گذشته متاسفانه چهار بیمار کرونایی نیز در استان جان خود را از دست دادند.

وی با درخواست از شهروندان بر رعایت جدی شیوه نامه های بهداشتی، یادآور شد: متاسفانه این روزها شاهد افزایش موارد مراجعه با علائم کرونایی در استان هستیم که در این صورت شهروندان شیوه نامه های بهداشتی را رعایت و برای تکمیل واکسیناسیون به مراکز تجمیعی و بهداشتی در شهرستان‌ها مراجعه کنند.

پورنقی گفت: اینک ۴۲۰ مرکز تجمیعی، پایگاه سلامت و خانه بهداشت تحت پوشش این دانشگاه پذیرای مردم برای تکمیل واکسیناسیون و تزریق دز یادآور هستند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون در خراسان شمالی بیان کرد: اینک ۲.۵ درصد جامعه هدف در استان دُز چهارم، ۵۸ درصد دُز سوم، ۸۸ درصد دز دوم و ۹۶ درصد نیز دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

استان خراسان شمالی که از اواخر سال ۹۸ وارد همه گیری ویروس کرونا شد، تاکنون ۶ موج از این بیماری را پشت سرگذاشته است و به گفته مسوولان علوم پزشکی استان از هفته جاری صدای زنگ موج هفتم بیماری کووید ۱۹ و سویه جدید آن BA۵ به صدا درآمده است.

براساس اعلام سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان، کرونا از اسفند ۱۳۹۸ تا به امروز ۲ هزار و ۲۳۰ نفر قربانی داشته است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 538173