ghafele
07 مرداد 1401 - 10:00

خطر جاری شدن سیل در همه نقاط استان زنجان وجود دارد

زنجان-مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: خطر جاری شدن سیل در همه نقاط استان وجود دارد اما این خطر در چهار شهرستان ماه‌نشان، طارم، خدابنده و زنجان بیشتر است.

صفی‌الله کرامتی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه بارش‌های رگباری تابستانی بیش از ۲۰ یا ۳۰ میلی‌متری سبب جاری شدن سیل می‌شود، گفت: بارش‌های تابستانه، بارش‌هایی است که عامل سیل می‌شود، زیرا خاک خشک است و با توجه به همین موضوع و با توجه به پیش‌بینی بارش‌ها و احتمال رگبار وضعیت نارنجی در استان اعلام شده است.

خبرنگار مهروی از اعلام آماده‌باش به همه اعضای ستاد مدیریت بحران در مرکز استان و شهرستان‌ها خبر داد و افزود: در این چهار روز همه اعضا باید در محل ماموریت خود حضور داشته باشند تا در صورت وجود مشکل و جاری شدن سیل نسبت به امدادرسانی اقدام کنند.

کرامتی با اشاره به اینکه از همه مردم استان درخواست داریم از توقف و اتراق در رودخانه‌ها، مسیل‌ها، کوه‌پایه‌ها و ارتفاعات پرهیز کنند، ادامه داد: با توجه به احتمال وزش باد شدید از نشستن در کنار درختان کهن‌سال و تجهیزات ساختمانی که در حال احداث و نیمه کاره است نیز باید پرهیز شود تا مشکلی پیش نیاید.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان با بیان اینکه اگر در مسیل رودخانه‌ها، انسان دخالتی نداشت هیچ‌گاه این اتفاقات روزهای گذشته در کشور رخ نمی‌داد، گفت: بارش‌های تابستانه در سال های گذشته باعث سیل در دو روستای شهرستان ماه‌نشان شد که در این بارش‌ها دو نفر نیز جان خود را از دست دادند.

کرامتی متدکر شدتصریح کرد: براساساعلام اداره کل هواشناسی قرار است بارش‌هایی در سطح استان از عصر امروز ششم مردادماه ۱۴۰۱ تا یکشنبه رخ دهد و در همین راستا به فرمانداران استان و تمام مدیران دستگاه‌های اجرایی دستور آماده‌باش صادر شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به احتمال سیل از مردم درخواست داریم، از نشستن در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها پرهیز کنند، افزود: خطر سیل در همه نقاط استان وجود دارد اما این خطر در چهار شهرستان ماه‌نشان، طارم، خدابنده و زنجان بیشتر است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 489211