ghafele
12 مرداد 1401 - 05:50

وزیرخارجه روسیه برای دیدار کاری وارد میانمار شد

دیپلمات ارشد روسیه با وونا مائونگ لوین، همتای میانماری خود برای گسترش روابط دوجانبه گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه برای یک سفر کاری وارد نایپیداو پایتخت میانمار شد.

خبرگزاری مهر«سرگئینایپیداودیپلمات ارشد روسیه در ابتدای سفر خود با «وونا مائونگ لوین»، وزیرخارجه میانمار گفت‌وگو کرد و قرار است او با رهبران میانمار نیز دیدارهایی داشته باشد.

وونامائونگلوینهمچنین گفته شده لاوروف بعداً از مینامار عازم کامبوج خواهد شد و در پنوم پن در نشست وزرای خارجه روسیه-آسه آن شرکت می‌کند.

مینامارپنومپنکمتر از یک ماه پیش نیز، وزیر دفاع روسیه با ژنرال «مین آنگ هلائینگ»، فرمانده کل امور دفاعی میانمار دیدارهایی داشت که در این دیدارها دو کشور برنامه‌های خود برای تقویت همکاری‌های نظامی و فنی را اعلام کردند. در بیانیه وزارت روسیه درباره این دیدار آمده است: «طرفین روابط دوجانبه و در حال توسعه در حوزه نظامی را مثبت ارزیابی کردند و بر برنامه‌های خود برای استفاده حداکثری از پتانسیل موجود در جهت تقویت همکاری‌های نظامی و فنی و مشارکت راهبردی تأکید کردند.»

آنگهلائینگدر ۱ فوریه ۲۰۲۱، ارتش میانمار به مدت یک سال وضعیت فوق العاده اعلام و رهبری این کشور را برکنار کرد. مقامات ارتش مدعی تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی نوامبر ۲۰۲۰ شده بودند.

العادهکودتای دو سال پیش میانمار به اعتراضات گسترده حامیان غرب در این کشور منجر شد و اوضاع سیاسی داخلی این کشور شرق آسیا را آشفته‌تر کرد. این اعتراضات همچنین فشارهای کشورهای غربی بر میانمار را به دنبال داشت که از حکومت نظامی میانمار می‌خواهند تا دموکراسی مورد نظر غرب را احیا کند.

در عین حال، دولت نظامی میانمار برخی از روابط قدیمی خود با سایر کشورها را تقویت کرده که در میان آنها روابط آن با روسیه برجسته است و از همین رو طی دو سال گذشته روسیه به عنوان یک حامی مهم برای دولت میانمار ظاهر شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 523167