ghafele
10 مرداد 1401 - 17:48

سیلاب تابستانی بیش از ۲۸۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی فارس خسارت زد

شیراز-ایرنا-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: برآورد اولیه خسارت سیلاب تابستانی به بخش کشاورزی این استان تا یکشنبه نهم مرداد ماه ۱۴۰۱ بیش از ۲ هزار و۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

بنا بر گزارش دریافتی، مجتبی دهقان پور دوشنبه در نشست مشترک ستاد بحران بخش کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه نتایج حاصل از این جلسه به وزارت جهاد کشاورزی منعکس خواهد شد، گفت: امیدواریم درکمکی که خواهد شد، استان فارس به صورت یک استان خاص مورد توجه و عنایت قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر از ۱۰ درصد تولیدات کشاورزی کشور اعم از تولیدات باغی، زراعی، دام، طیور و آبزیان و شیلات متعلق به فارس است و این استان مقام دوم تولیدات کشاورزی کشور را دارا است، افزود: استان فارس نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارد،  به همین دلیل آسیبی هم که به کشاورزان و تولیدکنندگان در این بخش وارد می شود باید به نحوی مورد حمایت و جبران باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: خسارت ها در حوزه ‌های زراعت، باغبانی، دام و طیور، امور فنی و زیربنایی و عشایر و نهایتا در حوزه‌ی منابع طبیعی و آبخیزداری احصا و برآورد های اولیه انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه تا یکشنبه نهم مرداد ماه میزان خسارت های وارده به بیش از ۲۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است، اظهار کرد: این گزارش ها به وزارت جهاد کشاورزی و از طریق استانداری به وزارت کشور ارسال شده  و استاندار فارس در این خصوص با وزیر کشور رایزنی کرده است.

دهقان پور به ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی برای تعدادی از روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان های درگیر سیل به عنوان نماینده تام الاختیار نیز اشاره و ابراز کرد: حوزه اختیارات محوله در زمینه  خرید تضمینی محصولات کشاورزی، حمایت از دام و طیور و تامین نهاده های آن و مجموعه اقداماتی که برای حمایت از سیل زدگان به شمار می آید، است.

استهبان در صدر خسارت‌ سیلاب به بخش کشاورزی است

استهبان در صدر خسارت‌ سیلاب به بخش کشاورزی استمعاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز در این نشست گفت: بیشترین خسارت های ناشی از سیل اخیر در شهرستان استهبان است به دلیل خسارتی که برای ترشیدگی و ریزش میوه در انجیرستان های دیم اتفاق افتاده و کمترین میزان هم در شهرستان لار بوده است.

جعفر صبوری پور تصریح کرد: بر اساس گزارش سامانه هواشناسی تا ساعت  ۷ و ۳۰ دقیقه نهم مرداد ماه شهرستان ممسنی بیشترین بارش را با ۱۱۱ میلی متر و شهرستان لامرد با کمتر از یک میلی متر کمترین بارندگی را داشته است.

وی با اشاره به اینکه میزان خسارت به تفکیک حوزه های خسارت دیده و ۳۲ شهرستان درگیر سیل مشخص شده است و فرمانداران نیز میزان خسارت ها را تائید کرده اند یا در حال تائید هستند، افزود: تاکنون بخش زراعت حجم خسارت بالغ بر ۷۳۳ میلیارد تومان و بخش باغبانی خسارت هزار و ۴۰۶ میلیارد تومانی متحمل شده است.

او با بیان اینکه در حوزه‌ تولیدات دامی ۴۱ میلیارد تومان،  در حوزه‌ فنی و زیربنایی بیش از ۴۷۱ میلیارد تومان، مرتع دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و پروژه های آبخیزداری ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان خسارت برآورد شده است، افزود: برای ایل راه های عشایری نیز  ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان خسارت ارزیابی می شود.

به گفته وی؛ میزان خسارت های اعلام شده بر اساس گزارش هایی است که تاکنون دریافت و جمع بندی شده است.

صبوری پور با اشاره به اینکه پیش از بروز بحران یک سری اقدامات پیش آگاهی و اطلاع رسانی برای پیشگیری یا کاهش خسارت های سیل در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار داشته است، ابراز کرد: تاکید بر آمادگی نیروهای سازمان و لغو مرخصی و ماموریت‌ها، اطلاع رسانی به شکل مصاحبه‌های تلویزیونی و رادیویی و ارسال پیامک‌ها و توصیه‌های فنی و ترویجی از جمله اقدامات بود.

او با بیان اینکه برخی اقدامات محلی اضطراری به کمک ستادهای بحران شهرستانی و فرمانداران باید پیگیری شود، اظهار کرد: بعضی از مزارع و باغ ها درگیر آب گرفتگی هستند که اینها باید تخلیه شوند؛ با پیگیری های محلی قابل انجام است تا در واقع خسارت را کمتر کرد و انتظار داریم در کمیته‌های بحران شهرستان‌ها با مدیریت و فرماندهی فرمانداران اتفاق بیفتد.

وی به اهمیت لایروبی کانال های آبرسانی عمومی و اصلاح سیستم‌های آبیاری به دلیل ضرورت تامین آب بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: در اولین فرصت کانال های آبرسانی لایروبی و سیستم‌های آبیاری ترمیم شوند تا مشکل آب برای مزارع و باغات وجود نداشته باشد، بعضا قنواتی هستند که با کمترین اعتبار می‌شود به شکل اضطراری مشکلات آن را رفع کرد، این‌ها در واقع در سطح محلی می‌شود پیگیری و حل کرد.

تمدید تسهیلات خسارت دیده گان سیل منوط به مصوبه مجلس

تمدید تسهیلات خسارت دیده گان سیل منوط به مصوبه مجلسمدیر شعب بانک کشاورزی استان فارس نیز گفت: تمدید تسهیلات خسارت دیده گان سیل اخیر با توجه به اینکه بار مالی دارد باید پس از مصوبه مجلس شورای اسلامی و ابلاغ دولت صورت گیرد.

محمد حسن رزاق منش با اشاره به اینکه اعتبارات  "بند خ" در سه سال اخیر در جریان است و با توجه به اینکه استان فارس، استان پهناور کشاورزی است و بالاترین حجم جذب این اعتبارات را دارد، افزود: تا این لحظه برای بالغ بر ۵۹ هزار و ۷۹۸ فقره پرونده تعیین تکلیف شده اما هنوز  ۲۲ هزار نفر استان فارسی هستند که مشمول  یارانه "بند خ"  می شوند.

او با بیان اینکه مشمولین یارانه "بند خ" در صورت مراجعه به بانک می توانند تسهیلات گذشته خود را تمدید کنند، تصریح کرد: از فرمانداران و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان ها درخواست می کنم با شعب بانک‌ها همکاری لازم را داشته باشند و افراد مذکور را به بانک راهنمایی کنند.

وی با تاکید براینکه در صورت تحقق برنامه مذکور هم معوقات بانکی تعیین تکلیف می شود و هم یارانه "بند خ" جذب  شود، تشریح کرد: با این اقدام می توانیم از اعتبارات سر جمع کشوری استفاده بیشتری داشته باشیم.

رزاق منش به موضوع پرداخت بهای گندم کشاورزان استان فارس نیز گریزی زد و بیان کرد: تاکنون۴۷ هزار میلیارد ریال برای بهای گندم پرداخت شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 513107