ghafele
11 بهمن 1401 - 22:55

اجرای 460 میلیارد طرح عمرانی طی یک سال گذشته در بخشداری مرکزی یزد

بخشدار مرکزی یزد با بیان این‌که قرار است تا پایان امسال 20 میلیارد تومان ماشین آلات عمرانی برای این بخش خریداری شود، گفت:‌ طی یک سال گذشته 30 طرح عمرانی با 460 میلیارد ریال اعتبار در بخشداری مرکزی یزد اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، محمدصادق ابوالقاسمی، شامگاه امروز در نشست خبری که به منظور اعلام گزارش عملکرد بخشداری مرکزی یزد طی یک سال اخیر برگزار شده بود، اظهار کرد:‌ بخش مرکزی شهرستان یزد با وسعت دو هزار و ۵۳۲ هکتار شامل دو دهستان فجر و فهرج است.

وی برخورداری از ۱۲ دهیاری اکرم آباد، اکرمیه، حسین آباد ریسمانی، مدرسی، عسکریه، دهنو، احمدآباد مشیر، سیدمیرزا، محمدآباد، خویدک، شحنه و فهرج را از جمله ویژگی‌های منطقه‌ای بخشداری مرکزی یزد دانست و افزود:‌ این بخشداری دارای بالغ بر ۷۰ هزار نفر جمعیت است.

بخشدار مرکزی یزد در ادامه کسب عنوان‌ مقام اول کشت گلخانه‌ای در سطح استان با ظرفیت هزار هکتار گلخانه و وجود بیش از دوهزار بهره بردار را از دیگر ظرفیت‌های این بخش در استان یزد عنوان کرد و گفت: طی یک سال گذشته ۳۰ طرح عمرانی با اعتباری بالغ بر ۴۶۰ میلیارد ریال در بخشداری مرکزی یزد اجرا شده است.

ابوالقاسمی با اشاره به دو سیل اتفاق افتاده در سال جاری، تصریح کرد: هرچند سیل اول باعث خساراتی به این بخش شد ولی با اقدامات صورت گرفته جهت مهار سیلابها، خوشبختانه در سیل دوم خسارتی به جز در بخش معابر نداشتیم.

وی عنوان کرد: مهمترین چالش در رابطه با سیل در بخش مرکزی نداشتن امکانات لجستیکی برای مقالبه و مهار سیلابهاست که در این رابطه ۵ میلیارد تومان ماشین الات عمرانی خریداری شده و تا آخر سال نیز ۲۰ میلیارد تومان دیگر تجهیزات برای مواقع بحرانی خریداری خواهد شد.

بخشدار مرکزی یزد در رابطه با اقدامات صورت گرفته در حوزه اشتغال این بخش خاطرنشان کرد: برنامه‌های آموزشی در حوزه‌های مشاغل خانگی را با کمک بخش خصوصی و صنایع دستی در روستاهای این بخش دنبال کردیم و با برپایی نمایشگاه‌هایی به بحث فروش تولیدات این بخش کمک کردیم.

ابوالقاسمی عنوان کرد: در رابطه با ضرورتهای مردم نیز بالغ بر هشت میلیارد تومان وام های قرض الحسنه با کمک بنیاد علوی و بنیاد برکت در اختیار مردم قرار گرفته است و در بخش تسهیلات بنیاد مسکن نیز جهت بخش تعمیر و ساخت منازل مسکونی اقدام شد.

وی به چالش مصرف آب در بخش فضای سبز اشاره و تصریح کرد: علاوه بر این که آبیاری فضای بزرگترین روستای بخش را ۱۰۰ درصد با آبیاری تحت فشار و استفاده از آب کشاورزی تجهیز کرده‌ایم، از ابتدای امسال نیز کشت درختان غیربومی و غیرمثمر در فضای سبز بخش مرکزی را ممنوع کردیم که هم در مصرف آب و هم از خسارات این درختان در آینده جلوگیری خواهد کرد.

بخشدار مرکزی یزد از اقدامات صورت گرفته در بخش فرهنگی به برگزاری دو مرتبه بازیهای بومی محلی در یکسال برای اولین بار، بزرگترین یادواره شهدا با پخش مستقیم تلویزیونی، بازدید هفتگی از خانواده شهدا و نیز برنامه قرار هشتم را ذکر کرد.

ابوالقاسمی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: سکونت و اشتغال اتباع بیگانه، حاشیه نشینی، فعالیت کارگاه‌های ضایعاتی و غیرمجاز، آلایندگی کوره های آجرپزی، آلایندگی بوی نامطبوع پسماند و فرآوری کودهای حیوانی، ساخت و ساز غیرمجاز و قطع اشجار و زمین خواری، از جمله مهمترین معضلات بخش مرکزی یزد است.

وی با بیان این‌که ساخت حدود ۱۵۰۰ واحد مسکونی نهضت ملی در بخش مرکزی در دستور کار است، گفت: عمده کارهای مربوط به نهضت ملی مسکن در بخش مرکزی توسط شورای مسکن شهرستان دنبال می‌شود و بخشداری مرکزی عملاً وظیفه نظارتی و خدماتی را برعهده دارد.

بخشدار مرکزی یزد در خصوص الحاق اکرمیه به یزد نیز خاطرنشان کرد: این مهم از دو سال پیش در دستور کار قرار دارد و در صورت تصویب شورای شهرسازی به شهر یزد الحاق می‌شود.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1011410